Sporządzanie umów darowizny
W naszej kancelarii zajmujemy się sporządzaniem umów darowizny. Darowiznę definiuje się jako nieodpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego, a jej przedmiotem mogą być np. nieruchomość, pieniądze, prawo użytkowania wieczystego czy udziały w spółce z o.o.
Formy sporządzania umowy darowizny
Umowy darowizny sporządza się najczęściej w formie notarialnej, co daje obu stronom największe bezpieczeństwo a w niektórych sytuacjach (takich jak np. darowizna mieszkania czy przedsiębiorstwa) jest wręcz obligatoryjne. W zawartej w obecności notariusza umowie darczyńca wyraża chęć dokonania bezpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego. Z kolei obdarowany powinien oświadczyć chęć przyjęcia darowizny – umowa darowizny jest bowiem świadczeniem dwustronnym i nie można jej zawrzeć bez wiedzy lub wbrew woli obdarowanego.
Podatek od umowy darowizny
Podatek od spadków i darowizn wyliczany jest zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Od tego podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny darczyńcy: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki) i wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha oraz pasierbowie. Zawarcie umowy darowizny między członkami rodziny musi być jednak zgłoszone do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.