Umowy działu spadku
Czynności prawne polegające na podziale majątku spadkowego określa się mianem działu spadku a zawarte w tym celu pisemne porozumienie – umową działu spadku. Zawieranie tego typu umów służy eliminacji problemów wynikających z utrzymania stanu współwłasności a sporządza się je, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału majątku.
Przed przystąpieniem do czynności spadkobiercy powinni ustalić, czy dział jest w ogóle potrzebny oraz w jakiej formie chcą go dokonać. Brak zgody przesądza o niemożności zawarcia umowy działu spadku i konieczne jest wówczas wejście na drogę sądową. Żaden ze współspadkobierców nie może bowiem być zmuszony do podpisania takiej umowy.
Formy zawierania umów działu spadku
Działu spadku można dokonać na różne sposoby w zależności od liczby spadkobierców i ustaleń między nimi. W większości przypadków dokonywanie go u notariusza nie jest działaniem koniecznym, jednak, gdy częścią dziedziczonego majątku jest nieruchomość lub przedsiębiorstwo, zawarcie umowy działu spadku w formie notarialnej jest obligatoryjne. Wówczas do kancelarii należy dostarczyć stosowne dokumenty: postanowienie sądu bądź sporządzony wcześniej akt poświadczenia dziedziczenia oraz tytuły prawne spadkodawcy do poszczególnych składników majątku spadkowego, na przykład akt własności ziemi. Niezbędne jest także zaświadczenie stwierdzające uregulowanie należnego podatku spadkowego lub potwierdzające fakt zwolnienia z tych opłat.